2023 Australia Day Awards nominees

Citizen of the Year

  • Allison Blines
  • Brenda Windsor
  • Carmelo Pasquale
  • Col Benson
  • Denise Home
  • Djordje (George) Banic
  • Doug Petersen
  • Dr Judith Wake
  • Dr Kerry Summerscales
  • Earl Neilsen
  • Edie Weiss
  • Eunice Armstrong
  • Fallon Drewett
  • Frances Eiteneuer
  • Gary Minter
  • Geoffrey Baguley
  • George Newton
  • Jay Shipston
  • Jody Burrows
  • John Edwards
  • John Mansfield
  • Justin Rule
  • Kathryn Andrews
  • Katrina Hoare
  • Kay Thrupp
  • Kimberly Doyle
  • Krysten Butcher
  • Lauren Costello
  • Leslie Kemp
  • Linda Nugent
  • Luke Mathews
  • Margaret Mcgill
  • Murray Gibbs
  • Narelle Klazema
  • Nicole Pasquale
  • Nigel Dalton
  • Penny McMahon
  • Raj Sharma
  • Robert Kidd
  • Stephen Oberg
  • Tegan Philpott
  • Tracey Hackfoorte
  • Wendy Baynton

Young Citizen of the Year

  • Adam Lamb
  • Benjamin Penning
  • Clancy Morgan
  • Dominic de Moura McCarthy
  • Keira Brown
  • Matthew Vella
  • Rosie Cook
  • Sana Syed
  • Sara Marie Herringe
  • Tayla Hunt
  • Tiffany Vella

Arts and Culture Award

  • Alison Richardson from Crossroad Arts
  • Clancy Morgan
  • Geoffrey Baguley
  • Glenda Hobdell
  • Max Kingsbury
  • Rosie Cook
  • Sara Marie Herringe
  • Tiffany Vella
  • Zoe McLellan

Community Group Award

  • Australian Navy Cadets
  • Australian Street Aid Project Ltd
  • By Your Side: Chronically Ill Ladies
  • Habana Carols Under the Stars subcommittee of HADPA
  • Happy Paws Happy Hearts
  • Just Saying Project
  • Mackay Northern Beaches Neighbourhood Watch
  • Mackay Pet Rescue Incorporated
  • Mackay Riding for the Disabled
  • North Mackay Saints AFC
  • Orange Sky Laundry Mackay
  • Pioneer Valley Machinery Preservationists Inc
  • Project Booyah Mackay
  • Queensland Multicultural Lions Club
  • Rotary Club of Mackay North Inc.
  • Save Our Northwall
  • SNAGS Special Needs and Group Support
  • Special Olympics Mackay Fire
  • St Anne's P&F aka FOCUS Group
  • St Paul's Uniting Church, Mackay, Queensland, Uniting Church in Australia
  • The Scout Association of Australia, Queensland Branch, Hibiscus Coast District

Environment Achievement Award

  • Dr Judith Wake
  • Earl Neilsen
  • Edie Weiss
  • Frances Eiteneuer
  • Irene Champion
  • Luke Mathews
  • Murray Gibbs
  • Penny McMahon
  • Robert Gregg
  • Save Our Northwall
  • Suzanne McCormack

Lori Burgess Community Volunteer Award

  • Allison Blines
  • Brenda Windsor
  • Carmelo Pasquale
  • Col Benson
  • Damien Watts
  • Denise Scarpelli
  • Dominic de Moura McCarthy
  • Doug Petersen
  • Eunice Armstrong
  • Gary Minter
  • George Newton
  • Jay Shipston
  • Jeanne Ronald
  • Jody Burrows
  • John Edwards
  • John Mansfield
  • Karen Turner
  • Kathryn Andrews
  • Katrina Hoare
  • Kay Thrupp
  • Keira Brown
  • Kelvin Richard Clulee
  • Kimberly Doyle
  • Krysten Butcher
  • Les-Lee Reid
  • Leslie Kemp
  • Lisa Jamieson
  • Matthew Vella
  • Narelle Klazema
  • Neil Wallace
  • Nicole Pasquale
  • Peter Bonaventura
  • Raj Sharma
  • Robert Gregg
  • Robert Kidd
  • Sana Syed
  • Stephen Oberg
  • Tayla Hunt
  • Tegan Philpott
  • TJ Straw
  • Tracey Hackfoorte
  • Wendy Baynton

Senior Sports Award

  • Brenda Windsor
  • Hamish Wright
  • Janine Wood
  • Jeanne Ronald - Bakers Creek AFC
  • Justin Rule
  • Justin Rule
  • Kelvin Richard Clulee
  • Les-Lee Reid
  • Linda Nugent - Coach of the Stingers, Mackay Dragon Boat Club
  • Luke Van Den Heuvel
  • Nigel Dalton
  • Tara Smyth
  • TJ Straw

Young Sports Award

  • Adam Lamb
  • Connor Parish
  • Cooper Whitestyles
  • Harper Shields
  • Jaxon Maluga
  • Luke Reedman
  • Rosie Cook